
Szent Ciprián és Jusztina ikonja
Rontás? Átok? Most megtudhatod melyik szentek segíthetnek…
A legenda szerint Jusztina, egy antióchiai szép keresztény szűz volt, Krisztusnak szentelte magát imádsággal és böjttel a töltötte idejét. Ciprián pedig eredetileg egy antióchiai pogány boszorkánymester volt,
aki varázsszerekkel igyekezett a keresztény Jusztinát egy pogány ifjú számára megszerezni. Ciprián démonokat küldött, hogy támadják meg a szűzet, de a lány eloszlatta azok hatalmát a kereszt jelével és Jézus nevével. Ciprián miután látta, milyen tehetetlenek a démonok, elutasította őket, ő is keresztény hitre tért: bűnbánatot tartott, megkeresztelkedett. Később diakónussá majd pappá szentelték, végül városa, Antiochia püspöke lett. Jusztina pedig egy kolostor apátnője lett.
Diocletianus császár idején, a keresztényüldözések során együtt haltak vértanúhalált Nikodémiában. Előbb szurokkal, viasszal, zsírral teli katlanban főzték őket, de miután az nem ártott nekik, lefejezték őket. Miután a testük hat napon át temetetlen feküdt, keresztény hajósok Rómába vitték, ahol egy Rufina nevű nemes hölgy birtokán lettek eltemetve, majd a Konstantin bazilikában (a későbbi Lateráni bazilikában) helyezték őket örök nyugalomra.
Az életükről szóló legenda több helyen zavaros, bár számos nyelven megtalálható: a görög és a latin mellett, szír és etióp változata is napvilágot látott. Már a negyedik században, Nazianosi Szent Gergely és Prudentius is ír róluk, mégis már akkoriban is előfordult Szent Ciprián és karthágói Cyprianus összekeverése, és e hiba a többi forrásban is gyakran ismétlődik.
A katolikus egyházban a 13. századtól szerepel ünnepük a római rítusú kalendáriumban, egészen 1969-ig, amikoris törölték, mert a múltbeli bizonyítékok hiányában a két szent életéről nem tudunk bizonyosat. 2001-ben a hivatalos római mártírlistából (Martyrlogum Romanum) is kikerül a nevük.
Az ortodox egyházban a mai napig tisztelik őket, az ő közbenjárásukat kérik az ördögtől megszállottak és a fekete mágia hatása alatt állók.
Ünnepük szeptember 26-án van.